От малки ни учат, че няма по-полезна и хубава храна от домашната, особено ако имаме село или живеем в къща, където гледаме домашни животни и различни култури.
Но откъде всъщност идва разликата между купените и домашните плодове и зеленчуци и защо вторите са по-полезни за здравето? Екипът на Парник БГ коментира ползите от отглеждането и консумирането им.
Какви култури можем да отглеждаме в домашни условия
Градинарството може да бъде не само хоби, но и един прекрасен начин за добиване на собствената храна, която консумираме ние и нашето семейство. В дворното си пространство или обособените за целта места, например парници, където почвата е обработена, минерализирана и подходяща, могат да бъдат отглеждани най-разнообразни зеленчуци, плодове, билки.
Зеленчуците, които могат да бъдат отглеждани в градината ни са: маруля, различни сортове краставици, чушки, картофи, моркови, тиквички, лук, чесън, грах, зелен фасул, цвекло, коприва, спанак, тиква и други.
От плодовете също имаме богато разнообразие, което би било отличен заместител на закупените продукти: домати (розови, червени, чери), ягоди, диня, пъпеш, дюля, малини, овощни дръвчета – круши, ябълки, сливи, череши.
Билките също могат да открият своето приложение в направата на ястия и чайове. В градината си може да засадите: мащерка, босилек, мента, кориандър.
Какви са предимствата на домашното производство на култури
Екипът на Парник БГ селектира основните предимства, които домашното отглеждане притежава. Те са:
- Произходът е ясен, за разлика от този на купуваните продукти;
- Почвата не съдържа вредни препарати, които целят по-бърза и по-обемна продукция;
- Нямат пестициди;
- Не се инжектират или пръскат с препарати, които да навредят на здравето;
- Пресни са и не застояват по щандове на магазини и тн;
- По-ароматни са и вкусът е по-наситен;
- Съдържат необходимите витамини, фибри и минерали, необходими за поддържането на здравословното състояние на организма на човека;
- От домашните плодове и зеленчуци могат да бъдат приготвени сокове и пюрета, подходящи за бебета и малки деца;
- Техните естествени съставки подпомагат храносмилането и тонизират организма;
- Преминават лесно през термична обработка, защото са пресни и естествени и могат да бъдат включени в различни ястия;
- Спестяват средства за закупуването им от магазини или частни лица;
- Градинарството е полезно хоби и отлично занимание за топлите месеци от годината;
- От домашните плодове и зеленчуци могат да се правят сладка и да се стерилизират в буркани, като по този начин ще могат да се консумират и през студените месеци на годината.
Тази статия е написана в партньорство с Парник БГ – Лидер в изработката на оранжерии от поликарбонат и полиетиленови оранжерии. За повече информация относно ползите от домашното производство, посетете официалния сайт.